Jak si vyzkoušet stereo fotografování bez fotoaparátu?

Zafoťte si v nějaké počítačové hře:

3D mafia

 Jistě znáte třeba hru Mafia. Určitě můžete využít i jinou na podobném principu, ale Mafia je pro tento účel ideální i z toho důvodu, že si zde vyjedeme na výlet do přírody a pěkně si můžeme v klidu zafotografovat. A co víc, uděláme si skutečné 3D stereo fotografie.

 Mafiána Toma přechováme ke spořádanému životu. Spustíme si jízdu, odhodíme zbraně a vyjedeme za město. Nádhera co? Ty výhledy, jako stvořené na 3D fotografování!

 Tomovi dáme fotoaparát v podobě některého ze zachytávačů obrazu, protože klasický Print Screen zde nejde využít. Doporučuji například program Fraps.

Mafián Tom se dal na fotografování ve 3D stereo

 Jelikož si Tom ve své mafiánské kariéře nestihl nastudovat základy stereofotografie, nebudeme ho tím příliš zatěžovat, aby nám ten nový foťák hned vzteky neodhodil a nezačal zase mordovat nevinný řidiče kolem.
Stačí mu říct, vyfoť, udělej úkrok doprava, vyfoť znovu a je to, máme první stereofotografii a ani to nebolelo!
Pak si spusť prográmek StereoPhoto Maker. Klikni na horní liště na druhou ikonku zleva a načti tyto dvě fotografie. Klikni na ikonku pro vytvoření anaglyphu (Color Anaglyph). Nasaď si 3D brýle red-cyan a vychutnej si prostorový efekt.

Mafia 3D

Je to velmi jednoduché. Musíme se pouze vyvarovat některým jevům, aby se na to dalo dívat. Nejdůležitější je ten, že:

Během fotografování levého a pravého snímku se nesmí na scéně nic pohybovat!
I samotná postava Toma bude na 3D snímku vypadat rušivě, protože se pohne zleva doprava. Ideální tedy je, když se Tom opře o něco zády, takže z obrazu zcela zmizí. Stejně tak křížek míření bude vypadat rušivě. Odhoď, nebo schovej zbraň.

3D Mafia 3D Mafia - pošta

Paní na poště sice pohybovala rukou, ale stále stejně. Stačilo tedy vyfotit dvakrát ve stejné poloze.

Další zásady stereofotografie již zde nemá cenu příliš znovu rozebírat, jelikož o tomto bylo napsáno na internetu mnoho a mnoho. Toto je základ, s kterým si Tom zatím vystačí a pokud ho to chytne, ať se podívá například na stránky
klubu stereoskopické fotografie.

Snad jen poslední radu: Vyvaruj se v obraze velmi blízkých objektů, kdy bys musel vzdálenost mezi expozicemi (úkrok) udělat menší, než dokážeš. Většinou si s jedním úkrokem vystačíš, ale pokud nebudeš mít žádný předmět v popředí blízko, tak jak je tomu na horním obrázku pořízeném z mostu, můžeš naopak zkusit i více úkroků a pořídíš tzv. hyper stereo, kdy bude prostorová informace zachována i pro objekty velmi vzdálené. 3D fotografii vhodně ořízni, abys eliminoval výše popsané problémy blízkých předmětů.

Mafia 3D stereo fotografování bez fotoaparátu

Některé chyby v Mafii dokonce nabízejí i zcela kuriózní situace, jako například tato, když se opancéřované auto zaparkovalo do vzduchu :-) Pro 3D je letící předmět velmi vděčné téma. 

Rádi zde zveřejníme i Vaše originální stereo Screenshoty. Stačí zaslat na náš e-mail.

 

 

 

© 2006 - 2012 TRIDAKT studio