Stereo fotografování pomocí dvou stejných telefonů:

 

 

Pro první pokusy není nutné hned investovat do dalšího mobilního přístroje. Stačí si od někoho stejný typ telefonu půjčit. Oba položíme vedle sebe na nějakou rovnou plochu tak, aby přes okraj přečnívaly objektivy a bezpečně je zajistíme třeba gumičkami. Půjčený telefon není nutné odemykat, protože probudit fotoaparát lze pouhým přetažením ikonky v dolní části displeje.

Fotografujeme oběma palci najednou. Dokonalá synchronizace se nemusí vždy zadařit, ale výsledky mnohdy nejsou vůbec špatné. Oba fotoaparáty nastavíme stejně a pomocí režimu "ultra spořič baterie" můžeme i vypnout v telefonech všechno ostatní, co by mohlo narušovat prodlevu mezi povelem a expozicí.

Ukázky ze ZOO v Plzni. Fotografováno pomocí dvou telefonů Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Horní velká fotografie je 3D Anaglyph pro prohlížení s 3D brýlemi red/cyan.
V dolní části pak jednotlivé stereo snímky v pořadí levý / pravý / levý.

Dva obrázky vlevo (levý a pravý) lze prohlížet například pomocí stereo prohlížečky.
Dva obrázky vpravo (pravý a levý) pak pomocí tzv. šilhavé metody cross view 3D bez jakékoliv pomůcky. Chce to jen trochu cviku. Je potřeba zašilhat tak, aby se dvě bílé tečky nad nimi potkaly uprostřed.

Při nácviku si z těch tří fotografií dole tu zcela vlevo něčím zakryjte, aby vás nerušila. Pak si zhruba uprostřed vzdálenosti mezi vámi a dvěma obrázky vpravo podržte třeba vztyčenou tužku. Pozorně jí sledujte a pomalu přibližujte, či oddalujte od svých očí. Zároveň při tom vnímejte tečky nad fotografiemi. Ve chvíli, kdy se uprostřed překryjí (schovají za tužkou) uvidíte pod nimi prostorový obraz. Později vám už nebude dělat problém hned zacílit očima na takto přehozenou stereo fotografii.

Tímto způsobem si můžete prohlížet výsledný 3D efekt rovnou i na těch mobilních telefonech. Stačí si je při prohlížení galerií vzájemně přehodit.

Vytvořeno v programu StereoPhoto Maker. Návod v češtině zde.